Celý červenec máme z důvodu dovolené zavřeno. Pokud bude třeba, pro komunikaci prosím použijte e-mail. Od srpna budeme opět plně k dispozici. Děkujeme!

Dětský ergoterapeutický příměstský tábor

I tento rok pro Vás chystáme ergoterapeutický příměstský tábor pro děti! Tentokrát v termínu od 14. do 18. srpna v prostorech Školky Na dvorku v Koterově. Děti budou mít možnost se po celý týden rozvíjet pomocí ergoterapeutických aktivit a metod, které jsou zaměřené na jemnou motoriku, grafomotoriku, senzomotoriku, koordinaci, rovnováhu a exekutivní funkce. V případě zájmu nás kontaktujte: tel.: +420 777 717 282 e-mail: info@ergoterapieplzen.cz

Primitivní reflexy

Primitivní reflexy jsou takové reflexy, které se objevují v rané fází života – po narození, kdy je centrální nervová soustava (dále jen CNS) organizovaná na kmenové úrovni řízení. Každý reflex, který se řadí právě mezi tyto reflexy má časově omezenou dobu – vybavitelnost, do které by se měl objevovat, poté samovolně a postupně mizí. Pokud ale reflex přetrvává i mimo vymezené období, jedná se o patologii. Přetrvávání reflexu je způsobeno nezralostí nebo ztrátou inhibice vyšších Číst více…

Autismus

Autismus je atypický způsob vnímání, nahlížení a prožívání světa. Je to odlišný vývoj a fungování mozku a centrální nervové soustavy – vývoj neprobíhá dle pomyslné normy. Spousta lidí nepovažuje autismus za nemoc, ale pouze za odlišné myšlení, vnímání a prožívání mající svá specifika, která ale mohou způsobit obtíže v každodenním životě.  Autističtí jedinci si díky komplikovanějším procesům mozku potřebují najít k věcem vlastní cestu. Svět je pro ně velkým místem, kde se musí vypořádat s Číst více…

Škola chůze

Chůze je jeden z nejpřirozenějších pohybů, které lidské tělo může vykonávat. Je to naším základním lokomočním prostředkem, využíváme ji každý den, abychom se dostali z místa na místo. Jde o pohyb, kdy dochází k rytmickému střídání dolních končetin se souhyby celého těla. Pro někoho se ale může stát velmi bolestivou nebo se ji bude muset naučit znovu díky nějakému úrazu nebo příhodě. Každý z nás má svojí charakteristickou chůzi, každý máme tedy jiný rytmus chůze, Číst více…

Senzorická integrace

Senzorická integrace dle Anny Jean Ayres je metoda zaměřující se na přijímání a následné zpracování informací, které přicházejí z našich smyslů. Tato metoda má své kořeny již v 70. letech minulého století a dle výzkumů je také považována za velice efektivní. Metoda se řídí touto filozofií: „Dítě si musí zorganizovat vlastní mozek; terapeut může pouze poskytnout prostředí vedoucí k vyvolání touhy růst.” (Ayres, 1972) Jedná se o mozkovou přestavbu do takové podoby, aby dokázal zpracovat Číst více…

Grafomotorika

Nastupují Vaše děti do školy? Bojíte se, že společně učivo nezvládnete? Bylo by pro Vás lepší, aby dítě bylo na tento přechod připraveno a vše probíhalo s úsměvem na tváři a v pohodě? Pokud jste si alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli ANO, tak nácvik grafomotoriky je přesně pro Vás. Grafomotorika, také jinak označována jako psaní nebo písemný projev, je souhrn všech pohybů a pohybových aktivit, které se uskutečňují během provádění jakékoli grafické činnosti Číst více…

Dětský ergoterapeutický příměstský tábor

V prvním srpnovém týdnu budeme pořádat dětský ergoterapeutický příměstský tábor! Děti budou mít možnost se po celý týden všestranně rozvíjet pomocí nejrůznějších ergoterapeutických aktivit a metod zaměřených na jemnou motoriku, grafomotoriku, senzomotoriku, koordinaci, rovnováhu a exekutivní funkce. Dobrý večer, chtěla jsem Vám a kolegům poděkovat za ten tábor. Měla jsem z naší dcery pocit, že je tam spokojená a že se jí líbí. Z fotek je vidět, že si to opravdu užily všechny děti. Před Číst více…

WalkAide

WalkAide je kompenzačně-rehabilitační pomůcka, která napomáhá zvedat špičku nohy, což z ní dělá velkého pomocníka při chůzi. Tato pomůcka je především určena pro klienty s postižením centrálního nervového systému, konkrétně pro tyto diagnózy: Roztroušená skleróza Cévní mozková příhoda Úrazy mozku Úrazy míchy Dětská mozková obrna Pomůcka funguje na principu elektrické stimulace. Dochází k podráždění podkolenního nervu, který zajistí stah příslušných svalů v oblasti holeně a lýtka, a tím dojde k aktivnímu zvednutí špičky. Díky správně řízené stimulaci dojde k aktivnímu Číst více…

Kognitivní rehabilitace

Co si představit pod pojem kognitivní rehabilitace? Kognitivní rehabilitace se zaměřuje na trénink kognitivních funkcí. Díky těmto funkcím dokážeme vnímat svět kolem sebe, reagovat a jednat, řešit problémy, ukládat a zpracovávat informace, učit se a tak dále. Umožňují nám vykonávat aktivity, které děláme každý den úplně automaticky. Mezi tyto funkce se řadí: Myšlení Řeč Paměť Pozornost Vnímání Porozumění řeči Prostorová orientace Vizuální orientace Představivost Exekutivní funkce (organizování, plánování, …) Logické myšlení Když dojde k porušení těchto Číst více…